Depresja endogenna i dystymia
Psychologia nie określiła konkretnych, ścisłe uzgodnionych typów depresji. Pierwszym z nich jest depresja endogenna, uważa się powszechnie w psychologii, że nie jest ona następstwem, skutkiem przeszłości, jakiś wydarzeń, które miały miejsce. Ten rodzaj depresji jest wywołany niesprecyzowanymi bliżej zaburzeniami mózgu. Człowiek cierpiący na ten rodzaj depresji nie jest w stanie wykonać podstawowych czynności dnia codziennego jak np. czesanie się, mycie. Ból i smutek są ciężkie do wytrzymania. Kolejnym rodzajem depresji jest depresja nerwicowa inaczej nazywana dystymią, występującą zazwyczaj u młodych ludzi pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Jej przebieg jest łagodniejszy od depresji endogennej, jednak sytuacja tych osób jest również ciężka. Przyczyną występowania tej depresji jest najczęściej nieprzystosowanie się do społeczeństwa, będące często skutkiem urazów z przeszłości, traumatycznych wydarzeń czy wspomnień, które odcisnęły piętno na psychice człowieka.
Depresja reaktywna ,sezonowa
depresja wrocław reaktywna to bardzo często występujący rodzaj depresji, jest on reakcja na konkretne traumatyczne wydarzenia życiowe. Depresja sezonowa jest związana z określona porą roku, najczęściej wyróżnianą jest depresja zimowa i letnia. Najczęściej występująca jest depresja zimowa pojawiająca się pożną jesienią lub pożną zimą.

Domniema się, że w wyzwalaniu zimowych zaburzeń duża rolę odgrywa brak promienie słonecznych, ich niedostatek.
Depresja dwubiegunowa
Ten rodzaj depresji charakteryzuje się na przemian występującymi po sobie fazami manii, depresji i zdrowia. Pierwszy atak tego typu zaburzenia psychicznego występuję pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, Nie jest ciężko rozpoznać i postawić diagnozę, gdyż pierwszy epizod ma charakter mani, która rozwija się w ciągu kilku godzin lub dni. Epizod mani rozpoznać można po takich objawach jak : porywający nastrój, niezrównoważenie, wzrastająca pewność siebie, natłok myśli, zbyt wysokie przecenienie swoich możliwości.